eChomutov - Obnaženi se čísla třináct nezalekli, hledali nové významy
Nacházíte se zde: eChomutov > eChomutov TV > Obnaženi se čísla třináct nezalekli, hledali nové významy

Obnaženi se čísla třináct nezalekli, hledali nové významy

  • popis

  • Místo natáčení

Video

Mystická třináctka byla v letošním roce tématem festivalu Obnaženi, protože sám festival letos vstoupil do svého třináctého ročníku.

„Číslo v sobě nese hlavně negativní nebo mystické a tajené významy, proto nám přišla jako bohaté téma a možná jsme ji chtěli i očistit v mysli lidí,“ vysvětluje Klára Alvarenga Alexová, jedna z organizátorek.
Očista šestého prvočísla na sebe během festivalu brala nejrůznější podoby. Týden vlády Obnažen v Chomutově odstartovala tradiční vernisáž, a tak se jako první ke slovu dostalo výtvarné umění. „Novinkou letošního roku byl večer s komentovanou prohlídkou. Naší snahou bylo nalákat lidi znovu na výstavu 13 do galerie a dát jim prostor na otázky směrem k umělcům,“ vypráví organizátorka Jana Nuslauerová a doplňuje, že akci ještě vygradoval výtvarný battle tří umělců na téma Slzy štěstí, které si vylosovali z klobouku.
Po vzoru loňského roku se konal literární večer a oproti předchozím letům dostalo daleko větší prostor filmové médium. „Novinkou bylo promítání experimentálního filmu Ztracený případ od laureáta Ceny Jiřího Chalupeckého Romana Štětiny, který své dílo divákům osobně představil a komentoval,“ připomíná Jana Nuslauerová, podle které se dílo Romana Štětiny pohybuje na pomezí výtvarného umění a filmu, a tak hrálo roli pojícího prvku jednotlivých médií.
Médium filmu využili i tvůrci seskupení kolem Miroslava Korandy, jenž od minulého ročníku organizuje filmový večer festivalu. „Sešli se několik dní před začátkem festivalu a natočili spolu za pomoci brainstormingu film inspirovaný rovněž číslem třináct,“ prozrazuje Klára Alvarenga Alexová. „Byl to film o silnici číslo 13, která je důležitou tepnou pro život ve městě Chomutově,“ dodává Jana Nuslauerová.
Svůj prostor na festivalu opět dostala hudba i kultura těla, ovšem vrcholem byl opět večer věnovaný performance a divadlu. „Pozvání přijali Honza Bárta a Hanka Třešňáková z Prahy se svým představením Sticker,“ představuje Klára Alvarenga Alexová své přátele. Sama si pro diváky připravila performance ve spolupráci s nizozemským performerkem Fabianem Holle představení o lásce a unáhlené pomíjivosti i neklidu, který je její součástí. Sobotní afterparty pak potvrdila pomíjivost samotného festivalu Obnaženi, který se na rok opět odmlčel, aby v příštím roce rozvířil stojaté vody městské kultury.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz