eChomutov - V železničním depu lidé obdivovali historické vozy
Nacházíte se zde: eChomutov > eChomutov TV > V železničním depu lidé obdivovali historické vozy

V železničním depu lidé obdivovali historické vozy

  • popis

  • Místo natáčení

Video

Dvě desítky parních lokomotiv a mnoho dalších železničních vozů si prohlédli návštěvníci Železničního depozitáře Národního technického muzea. Vstup do depa je možný jen dvakrát do roka a pokaždé se prostory zaplní až třemi tisícovkami lidí během víkendu.

V depozitáři je uložena největší státní sbírka železničních vozidel a dalších předmětů. Nejstarší lokomotivou je ta z roku 1870, jeden vůz je však ještě o kousek starší. “Jedná se o rumpálovou drezínu, to je vozítko, ve kterém inspektoři železničních tratí podnikali inspekční jízdy. Je celodřevěná, částečně kovová a je zhruba z poloviny 19. století,” uvedl Michal Novotný, ředitel Železničního muzea Národního technického muzea.

Návštěvníci mají největší zájem o parní lokomotivy. Těch je v depozitáři dvaadvacet, z toho tři jsou úzkého rozchodu. Největší zajímavostí jsou ale salonní vozy, které představovali ve své době nejluxusnější cestování pro nejvyšší společenské vrstvy. Ten nejluxusnější vůz měl patřit baronu Rothschildovi. “Konkrétně se jedná o Rothschildův salónní vůz, to je vůz, který byl objednán baronem Adolfem Rothschildem pro jeho osobní potřebu v roce 1900 v kopřivnické vozovce. Nicméně baron předčasně zemřel, vůz nebyl dokončen, rodina ho z finančních důvodů odmítla převzít a tento vůz byl dokončen po dalších deseti letech a stal se majetkem jedné soukromé železniční společnosti. Nicméně rodina Rothschildova s ním byla i nadále spojena, protože přes nějaký smluvní vztah ho několikrát použila k cestám do Terstu a na Francouzskou riviéru,” popsal ředitel.

Chomutovský železniční depozitář v současné době navštěvují hlavně milovníci drážních vozidel a jejich historie a také rodiny s dětmi. V minulosti tomu ale bylo jinak - to se v depozitáři scházela spíše odborná badatelská veřejnost, která měla jedinečnou příležitost vidět historicky cennou sbírku pohromadě. Kdo by chtěl nasát vůni železa a atmosféru dob minulých, musí počkat do června příštího roku, kdy se brány depozitáře opět otevřou.

 

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz