eChomutov - Lidé poznali středověkou solnou stezku
Nacházíte se zde: eChomutov > eChomutov TV > Lidé poznali středověkou solnou stezku

Lidé poznali středověkou solnou stezku

  • popis

  • Místo natáčení

Video

Jak vypadal obchod se solí ve středověku, zjistili návštěvníci hradu Hasištejn. Na hrad se sjeli turisté z Chomutova i okolí, stejně tak, jako tomu bylo před stovkami let, když přijela karavana se solí.

I dnes si lidé kupovali kvalitní sůl a poznali, jak se tenkrát obchodovalo. “Vozila se tudy i sůl, což byla ve středověku velice vzácná komodita, dnes je to okrajová záležitost, které je všude plno, ale tenkrát to tak nebylo. Obchod se solí byl poměrně preferovaná záležitost. Vozila se z německého Hale, kde se sůl čerpala ze země ve formě solného roztoku, který se poté upravoval a čistil. Vozila se na soumarech přes Krušné hory, což byla taková přírodní překážka, sem do Čech a poté se rozvážela dál,” uvedl Jiří Šnábl z OS Přátelé hradu Hasištejn. 

Akce Hasištejn, hrad na solné stezce ale nabídla mnohem víc. Lidé viděli šermířský souboj a potkávali postavy, které se na nádvoří pohybovaly i ve středověku. Pradleny přenášely prádlo v koších, potulný opilec sháněl co do korbelu, žebračka prosila o peníze a neoblomná stráž k hradu nepustila nikoho podezřelého. Tedy téměř. Vychytralí lapkové si svou cestu stejně našli a škodili, kde se dalo. “Máme zde lapky, které mi tu sůl dnes již poněkolikáté ukradli. A je to těžké je dohnat a ještě jim to sebrat,” postěžoval si kupec se solí.
Někteří nešikovní zlodějíčci ale přece jen chybu udělali a skončili v rukou stráže, která je zavřela do klece nebo do klády. Tam pak museli snášet posměch a tresty kolemjdoucích.
Středověkou solnou stezku mohli lidé poznat díky Občanskému sdružení Přátelé hradu Hasištejn a profesionálním hercům. Atmosféru podtrhovala dobová hudba, vystoupení sokolníka i kejklíře či vůně středověkých pokrmů.

 

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz