eChomutov - Potápěči rozebrali molo na Kamencovém jezeře
Nacházíte se zde: eChomutov > eChomutov TV > Potápěči rozebrali molo na Kamencovém jezeře

Potápěči rozebrali molo na Kamencovém jezeře

  • popis

  • Místo natáčení

Video

Nezvykle prázdná je nyní vodní hladina Kamencového jezera. Zmizela rarita, kterou jen tak nějaké město nemá - molo.

Zhruba měsíc trvalo pěti potápěčům, než jej rozebrali. V létě tu však bude molo nové - modernější a bezpečnější. Právě z důvodu bezpečnosti nechalo město staré molo odstranit. “První se začala demontovat budova plavčíka, protože byla na pilířích a byla to nejméně stabilní záležitost. Potom jsme postupně demontovali pochozí část. Nosné prvky byly napadané korozí dřev,” uvedl Miloslav Haták z Potápěčské stanice a.s.

Potápěči pracovali za každého počasí, molo po částech odváželi na břeh. “Museli jsme třídit odpady, zvlášť sklolaminát, kompozit, dřevo a kovový materiál. Zároveň probíhalo těžení stavebního odpadu ze dna pod hlavním molem,” řekl Róbert Zsuzsa z Potápěčské stanice a.s.

Nové molo bude vzhledově velmi podobné starému. Věž plavčíka, skokanskou věž, bazény či sluneční stěny najdou návštěvníci jezera na stejných místech. Rozdílem bude plovoucí konstrukce, která bude z části tvořena betonovými plováky a z části ocelovými. Úplnou novinkou bude možnost odpojení bočních křídel, která se mohou volně přemísťovat do jiných částí jezera. “Výsledná varianta bude plovoucí molo tvořené v továrně vyrobenými pontony, dílce budou pevně spojené dohromady, s dřevěným povrchem, ve stejném půdorysu jako staré molo,” popsal projektant Josef Řápek.

Kamencové jezero získalo svou dominantu v roce 1929. Vybudování mola, ale i šaten či restaurace tenkrát hradilo město ze svého rozpočtu. Tehdy také jeho stavba trvala půl roku. “Jezerní molo bylo dokončeno v roce 1929, v roce 1928 projekt vypracoval architekt Julius Kugel, to byl rodák z Chomutova, ale působil v Drážďanech. Celé molo je údajně podle vzoru koupaliště v Norimberku, tam bylo zničeno, takže to chomutovské bylo jedním z prvních vzorů z Německa, který byl vybudován tady v Chomutově,” sdělil architekt Jaroslav Pachner.
Nové molo by mělo být zprovozněno v letních měsících příštího roku.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz