eChomutov - Chomutovské krušení přivítalo tisícovku horníků
Nacházíte se zde: eChomutov > eChomutov TV > Chomutovské krušení přivítalo tisícovku horníků

Chomutovské krušení přivítalo tisícovku horníků

  • popis

  • Místo natáčení

Video

Téměř tisícovka horníků z mnoha českých měst i zahraničí se sjelo do Chomutova při Chomutovském krušení. Ti všichni v průvodu ukázali veřejnosti své uniformy, prapory i další symboly. V rámci bohatého programu bylo slyšet několik hornických sborů.

Mnoho z přítomných pak přihlíželo odhalení sochy svatého Prokopa, patrona horníků. "Je nám velikou ctí, že můžeme pořádat jednadvacátý ročník krušení, tedy setkání všech příznivců hornictví a hutnictví. Měli jsme možnost toto pořádat poprvé před pěti lety, ale nezůstala nám tu žádná vzpomínka. Socha svatého Prokopa nám tu zůstane doufám na věky a bude nám připomínat, že tu proběhla velká sláva, která měla vzdát hold hornictví jako takovému," uvedl Marek Hrabáč, primátor města.

Při odhalení sochy byla přítomna i její autorka, která neskrývala potěšení z dobře vybraného místa v parčíku u bývalého infocentra.
Svatý Prokop provázel návštěvníky krušení i městských slavností na každém kroku. Poznat ho mohly i děti, které s Prokopem plnily soutěžní úkoly, například psaly husím brkem jeho jméno, určovaly druhy obilí, třídily uhlí nebo se staly lovci. Mohly také shlédnout divadelní hru o Prokopově životě. "Prokop byl středověký světec, byl to opat sázavského kláštera. Je to druhý nejdůležitější patron horníků, první je svatá Barbora. Zvláštní je, že je patronem horníků jen v zemích, které patřily pod Korunu Českou," vysvětlil Jiří Šnábl z agentury Modua.
Tradice setkávání horníků začala v Čechách před jednadvaceti lety v Příbrami. Právě tam se setkání konalo již třikrát, naposledy vloni, Chomutov od příbramských horníků převzal pomyslnou štafetu v pořadatelství. "Myslím si, že Chomutov je hodně vstřícný k těmto záležitostem a je dobře, že vrchnost městská těmto věcem rozumí a přeje jim protože jak se říká - bez minulosti a bez tradic není budoucnosti," řekl Emil Kuchař, purkmistr cechu příbramských horníků a hutníků.
Právě na tradicích je každoroční setkávání založené. Horníci jich uctívají hned několik, tou největší je přijímání do bánického stavu.
Chomutovské krušení i slavnosti navštívily tisíce lidí i z okolních měst. Ti všichni si užili bohatý program v parku i pouťové atrakce. Vrcholem večera byl koncert zpěvačky Anny K, jejíž příjemné písně podtrhly slavnostní atmosféru. Vše zakončilo předání světla svaté Barbory horníkům z Ostravy, čímž bylo město oprávněno k pořadatelství setkání v příštím roce.

 

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz