Stolympiáda propojila kulturu, historii i sport

  • popis

  • Místo natáčení

Video

Oslavy stoletého výročí vzniku Československé republiky si chomutovské školy užily ve sportovním duchu. Jedenáct základních škol vyslalo své nejlepší sportovce na Stolympiádu, tedy na velké sportovní klání do areálu Zadních Vinohrad.

“Propojila se tím kultura a historie se sportem. Navíc se školy sešly na jednom místě, poznali se sportovci mezi sebou a vznikl tak duch společenství, který má v sobě takovou tu správnou přátelskou rivalitu,” uvedl náměstek primátora Jan Mareš.
Disciplíny byly nazvané stylově po slavných sportovcích, třeba skok z místa Radka Jušky, fotbalový turnaj Pepy Bicana, penalta Antonína Panenky nebo štafetový běh Emila Zátopka - to jsou jen některé sporty, které prověřily zdatnost mladých sportovců a zároveň je velmi pobavily. To byl totiž také jeden z cílů organizátorů ze základní školy Akademika Heyrovského. “Oslovili jsme všechny chomutovské školy a jsme moc rádi, že do toho s námi šly. Akci jsme připravovali dlouhé měsíce dopředu, vše vyvrcholilo v srpnu a v září a vše se zdařilo díky velmi dobré spolupráci,” řekla učitelka Blanka Lengerová.
Odstartovat Stolympiádu přišli také známí chomutovští sportovci, o kterých už slyšel snad celý svět. “Na základní škole jsem reprezentovala jak ve sportu, tak i v různých vědomostních soutěžích. Jsem závodní typ, takže jsem chtěla vyhrávat a soutěže podobné dnešní Stolympiádě mě moc bavily,” zavzpomínala plavkyně Simona Baumrtová.
Lyžař Jan Zabystřan přiběhl s olympijskou pochodní a zapálil oheň. “Je důležité, aby se děti hýbaly, aby ze sebe dostaly všechnu tu energii, kterou v sobě mají. Stolympiáda jim navíc nabízí i zábavu a to je velmi důležité. Sport prostě musí děti bavit,” řekl.
Třídenní Stolympiáda se pro děti stala důležitou událostí. Dokazovaly to krásné, pečlivě vyvedené vlajky každého týmu i propracovaná vystoupení, kterými se jednotlivé školy představovaly při úvodním ceremoniálu. Cíl propojit historii sportu s moderní současností byl splněn.