eChomutov - Legální banda Divadla Nahoď připomene Legendární partu
Nacházíte se zde: eChomutov > Zpravodajství > Kultura > Legální banda Divadla Nahoď připomene Legendární partu
Úterý, 09 Prosinec 2014

Legální banda Divadla Nahoď připomene Legendární partu

Principál Divadla Nahoď Ladja Dlouhý je ústřední postavou letošních Chomutovských Vánoc. Proto není překvapením, že v tomto týdnu na jeviště na náměstí pozve také své herce. Divadlo Nahoď zde vystoupí s pohádkou Legální banda. Proto jsme se zeptali herce Lukáše Křížka, na co se ve čtvrtek 11. prosince od 17 hodin na náměstí 1. máje můžeme těšit.

Proč jste si zvolili k Vánocům právě tuto hru?

Protože jsme moc zlobili a chceme si to u Santy (čtěte: Ježíška) vyžehlit. A protože téměř každé Vánoce připravíme nějaké to „jednorázové" představení. A taky máme rádi děti. A pohádky.

Jako předobraz pro svou hru jste vybrali pohádku Legendární parta. Proč?

To je prosté, jsou Vánoce. A tento příběh má nejen Santu, ale i mnohé další kouzelné postavy, na které by děti měly věřit stejně jako my samotní. Je to velmi hezky zpracovaná pohádka o dětech, jež přináší nejen vánoční atmosféru, ale i ponaučení. Tohle vše najdete ve filmovém originálu, nám jde ale především o srandu – jako byste nás neznali – a tak ji spíše jen volně parafrázujeme. Ovšem pozor, znalost předlohy je výhodou!

V originále vystupují známé pohádkové a sváteční postavičky. Je tomu tak i v Legální bandě?

Je a není. Máme Santu, Velikonočního zajdu, vílu Zuběnku a samozřejmě nechybí ani Jack Frost. Proti nim stojí, stejně jako ve filmu, zlý Bubák (Stín). Od předlohy se tedy lišíme „jen" tím, že nemáme mlčenlivého Sandmana a místo hromady dětí z města je zde jen malá Eliška.

Podle toho, co jsem se dočetla, jste se tentokrát rozhodli zvolit netradiční pojetí lidských marionet. Jak tomu mám rozumět? A proč tento přístup?

Nechte se překvapit. Jediné, co mohu prozradit je, že se herci zdráhali učit další sáhodlouhý text a tak jim principál donesl materiál a řekl: „Hrajte si..." Každý si vlastnoručně vyřezal svou loutku a než se nadál, tak se s ní naprosto sžil a ztotožnil. Navíc jsme nadmíru pokrokové divadlo, které neustále hledá nové formy! (smích)

Jak dlouho probíhaly zkoušky?

Začali jsme někdy koncem října, začátkem listopadu, a zkoušeli skoro každý víkend. Šlo to poměrně rychle, neboť hra není dlouhá. Navíc kromě Vypravěče nikdo nepromlouvá. Ale znáte to, když už se nemusíte učit text, přijde jiná překážka. Ještě, že jsme všichni tak fyzicky nadaní a zdatní! (smích)

Hru představíte na náměstí. Budou mít diváci ještě nějakou další šanci navštívit tuto hru?

To záleží právě na nich, jestli ještě budou vůbec chtít (smích). Troufám si tvrdit, že nějaký ten předpoklad, minimálně pro jednu reprízu, tu určitě je. A pokud se tak stane, pak zažije tenhle vánoční nášup i naše domácí scéna, Kulturní zařízení Oko.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz