eChomutov - Na půlnoční Rybovu mši se těším, říká Miroslav Šulc
Nacházíte se zde: eChomutov > Zpravodajství > Kultura > Na půlnoční Rybovu mši se těším, říká Miroslav Šulc
Pondělí, 05 Leden 2015

Na půlnoční Rybovu mši se těším, říká Miroslav Šulc

Když se o půlnoci Štědrého dne zaplnil kostel sv. Ignáce návštěvníky, mikrobiolog a sbormistr Hlaholu a Loutny české pokynul hudebníkům z Komorního orchestru města Chomutova, který doplnili hudebníci z Chomutovska a Kadaňska. Vzápětí kostelem zazněly první tóny České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby.

Pro Miroslava Šulce to byla čtvrnáctá „Rybovka", kterou vedl o půlnoci v kostele sv. Ignáce. „Rybovu mši se sborem Hlahol diriguji od roku 1979. Původně to byl vánoční koncert, posledních čtrnáct let se zpívá jako půlnoční v kostele sv. Ignáce," potvrzuje sbormistr Hlaholu, který kromě svého sboru vedl dalších deset zpěváků z jiných pěti sborů, kteří se rozhodli připojit k České mši vánoční.

Zatímco pro většinu lidí je Česká mše vánoční spjata pouze se Štědrým dnem, pro Miroslava Šulce a jeho sbor příprava na půlnoční začíná již týden před Vánoci, kdy se koná generální zkouška se zpěváky, orchestrem i sólisty. „Vzhledem k tomu, že naprostá většina zúčastněných zpívá ‚Rybovku' už dlouhou řadu let, umějí ji dobře," chválí své svěřence Miroslav Šulc, podle kterého tak dirigovat Českou mši vánoční není těžké.

Pro zpěváky, hudebníky i dirigenta je půlnoční koncert potěšením. „Všichni vnímají slavnostnost té chvíle i radost ze setkání a společného muzicírování," potvrzuje Miroslav Šulc. Jemu i sboristům a hudebníkům byl odměnou potlesk návštěvníků, kteří navzdory mrazivé noci zaplnili kostel sv. Ignáce.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz