eChomutov - Jak chutná život napoví výstava sdružení Egeria v Café Atrium
Nacházíte se zde: eChomutov > Zpravodajství > Kultura > Jak chutná život napoví výstava sdružení Egeria v Café Atrium
Úterý, 20 Leden 2015

Jak chutná život napoví výstava sdružení Egeria v Café Atrium

První letošní výstava v Café Atrium zabydlela prostor kavárny řadou usměvavých tváří. Patří klientům občanského sdružení Egeria z Kadaně, které pomáhá lidem s handicapem. „Ve správnou chvíli jsme potkaly dobrého kamaráda Jana Pospíšila, který se nabídl, že vyfotí naše klienty, vše graficky připraví a obsáhne psaným slovem," vypráví za trojici žen ze sdružení Egeria Leona Hrnková, jak se zrodila výstava Chuď do života.

Prostřednictvím velkoformátových fotografií v kombinaci s psaným slovem představuje výstava příběhy asi dvaceti klientů, kterým kadaňské sdružení pomohlo. „Je to jakési shrnutí naší dosavadní práce s příběhy lidí, kteří se neustále vyvíjejí a mění. Chtěli jsme ukázat, kdo jsou," vysvětluje Hrnková, podle které se ústřední téma výstavy shoduje s hlavní myšlenkou sdružení. „Přestože mám handicap, můžu pracovat, tvořit a dokonce pomoci sám sobě i druhým," cituje Hrnková a připomíná, že velkým inspirátorem jim v tomto přístupu je herec a kamarád Jan Potměšil.

Fotografie na výstavu vznikaly půl roku. „S klienty jsme se scházeli v přírodě, parcích, prostě venku na slunci a v krásné harmonii a pohodě, která je cítit z fotek. Chtěli jsme, aby na nich všichni byli krásní, pozitivní a šťastní, aby se handicap nespojoval pouze s lítostí a utrpením", vysvětluje Leona Hrnková, podle které má výstava inspirovat také širokou veřejnost o tom, že může pomáhat jasně a konkrétně.

„Lidé se s námi mohou spojit mailem a přihlásit se jako pekaři a přinést na nějakou naši akci své pekařské výtvory, nebo přispět na náš účet, který je na našich stránkách Egeria Kadaň," vyjmenovává Hrnková možnosti pomoci a dodává, že lidé také mohou posílat návrhy na další klienty a své přátele, kteří potřebují pomoci. „Zpravidla podporujeme děti s handicapem, ale také děti kreativní tvořivé a zdravé, které mají třeba jen horší sociální zázemí," doplňuje.

Vernisáž výstavy Chuť do života ozvláštnila svým vystoupením i Lenka Dusilová. Byla patronkou naší první výstavy a přislíbila svou účast vždy, když budeme chtít a potřebovat. Jak sama říká, netušila, jak dalece ji příběhy našich lidí zasáhnou.

Výstavu můžete shlédnout až do 17. února.

Foto: Vedení sdružení Egeria. / Autor: Zdeněk Fišr. 

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz