eChomutov - Na roli Báby miliónové jsme dělali casting, říká Blanka Legnerová
Nacházíte se zde: eChomutov > Zpravodajství > Rozhovory > Na roli Báby miliónové jsme dělali casting, říká Blanka Legnerová
Čtvrtek, 09 Leden 2014

Na roli Báby miliónové jsme dělali casting, říká Blanka Legnerová

Přilákat děti ke spisovatelům 19. století je po učitele těžké. A přece se to učitelům ze ZŠ Akademika Heyrovského podařilo a ještě z toho vznikl celovečerní film o životě Jana Nerudy. O vzniku filmu Mezi řádky jsme hovořili se scénáristkou, režisérkou a učitelkou dramatické výchovy Blankou Legnerovou.

Jak se zrodil nápad natočit s žáky film Mezi řádky?

Učím dramatickou výchovu, a tak jsem potřebovala s dětmi něco nazkoušet, jinak by to ani nemělo cenu. Kolega Emil Zahálka chtěl zase zkusit s naší Dětskou televizí natočit film a děti od kolegyně Pravdové chtěly rovněž hrát divadlo, stejně jako třída kolegyně Plaché. A tak jsem se rozhodla, že uděláme něco společně. Někdo v tom pak musel udělat pořádek a ten někdo jsem byla já.

Proč jste jako hlavní téma filmu zvolila Jana Nerudu?

Byla to taková Komenského škola hrou. Chtěla jsem, aby práce na filmu zároveň děti motivovala k učení, a tak jsem se zaměřila na učivo 8. a 9. tříd, které v češtině i dějepise probíraly 19. a případně 20. století. Potřebovala jsem jednodušší dílo, které by šlo upravit a při pohledu do osnov mě oslovil Jan Neruda a jeho Povídky malostranské.

Jste autorkou scénáře k části o životě Jana Nerudy i propojující linky. Jak Vám šlo psaní scénáře od ruky?

Psala jsem jej dva měsíce, ale samozřejmě ne každý den. Musela jsem vždy počkat, až mě na čelo políbí múza. Problém jsem měla hlavně s dialogy současných teenagerů. Chtěla jsem do filmu vnést jejich styl mluvy, ale ač mám sama dítě, nebyla jsem si mnohdy jistá, jakou formulaci by děti použily. Proto jsem se svými žáky tyto pasáže konzultovala.

Ve filmu zazněla také autorská hudba. Jak se vám podařilo najít skladatele?

Autorem klavírních melodií je Jan Veselý, žák 9. ročníku. Přestože neměl mnoho volného času a potýkal se se zdravotními problémy, složil hudební podklad k filmu. Řekla jsem mu, co potřebuji, a on zkoušel různé variace. Pro mě bylo až dojemné poznat, co naši žáci dokážou. Ústřední píseň filmu pak složila kolegyně Marková. Premiéra muzikálu v podání žáků kolegyně Plaché ji natolik oslovila, že si prý už v autě pobrukovala melodii. Stydlivě mi ji pustila a bylo to přesně to, co jsem hledala.

Jak jste vybírali herce pro jednotlivé role?

Do částí, které jsem připravovala já, jsem zapojila všechny děti. Už je znám, proto jsem si dopředu odhadla obsazení a s nimi jsem se jen domluvila, zda jim navržená role sedne. Nechtěla jsem, aby šli do něčeho, co by jim bylo proti srsti. V muzikálové rovině si také zahrála celá třída, a tak to bylo bez problémů. Ovšem v povídce Přivedla žebráka na mizinu byl obrovský zájem o roli Báby milionové, a tak jsme nakonec museli udělat casting.

Jak reagovaly děti na natáčení filmu a jak se s nimi pracovalo v jeho průběhu?

Zpočátku byly nadšené a nedočkavé. Dva měsíce psaní scénáře jsme věnovali přípravám v oblasti výslovnosti a pohybu i shánění oblečení. Od listopadu jsme pak začali zkoušet a je pravda, že jsem někdy byla rozzlobená, protože se nenaučily svůj text. Ale po prvním natáčení se to zlomilo a děti přišly na to, že jejich nepřipravenost výrazně prodlužuje dobu práce.

Jaký největší problém jste během natáčení řešili?

Vůbec největším problémem byla scéna, kdy se měla jedna z dívek hrající maminku Nerudovy lásky Terezky rozplakat. Neměli jsme žádné speciální prostředky, a když jsme dívce nakapali na tváře vodu, nevydrželo to. Potřebovali jsme, aby se rozbrečela sama. A to samozřejmě nešlo. Museli jsme sáhnout po osvědčené cibuli a i s ní to trvalo neuvěřitelně dlouho.

Máte přehled o tom, kolik jste vlastně natočili materiálu?

Kvanta. Například z pěti hodin natáčení jsme použili jen dvě a půl minuty nebo jeden celý den v Praze jsme věnovali jediné scéně. V takových chvílích to bylo hodně náročné, když člověk viděl, jak to jde pomalu.

Jak jste nával práce zvládala a jak to nesli žáci?

Děti to celkem zvládaly, protože jsme se snažili organizovat natáčení tak, aby se nemuseli všichni účastnit každý natáčecí den. Ale i tak byly pro herce v hlavních rolích některé dny hodně dlouhé a pro nás učitele to bylo opravdu hodně náročné. I proto bych chtěla poděkovat svým skvělým kolegům, s nimiž byla radost pracovat, úžasným žákům, na které jsem pyšná, a také bezvadným přátelům a rodině, kteří mě stále podporovali.

Byl pro Vás výsledný film odměnou za vynaloženou práci?

Když jsem jej poprvé viděla v ucelené podobě před finálními úpravami, tak mi tekly slzičky. Hodně to na mě zapůsobilo, asi v tom sehrálo roli i to pracovní vypětí. Po oficiální premiéře mne pak hodně zahřálo u srdce milé překvapení diváků, kteří přiznali, že očekávali nějaké dětské divadélko na úrovni akademie.

Splnil nakonec Váš film svůj účel?

Věřím, že všichni herci budou ještě u maturity schopni vzpomenout si na něco o životě a díle Jana Nerudy. Nakonec už během natáčení se sami začali ptát na jeho život i smrt. Některých se to skutečně dotklo, proto následně odjeli s rodinou navštívit jeho hrob.

A co chystáte dál?

Budeme odpočívat. Naše škola bude mít 40. výročí vzniku, a tak asi připravím nějaké divadelní představení k oslavám tohoto jubilea. V budoucnu bychom se chtěli k filmu vrátit, ale tentokrát namísto celovečerního snímku zvolíme asi krátký film.

Foto: Blanka Legnerová (vlevo) byla scénáristkou i režisérkou v jedné osobě. / Zdroj: Oficiální stránky filmu Mezi řádky, https://sites.google.com/a/12zscv.cz/mezi-radky.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz