eChomutov - Simona Baumrtová: V Chomutově mi to naprosto vyhovuje
Nacházíte se zde: eChomutov > Zpravodajství > Rozhovory > Simona Baumrtová: V Chomutově mi to naprosto vyhovuje
Středa, 22 Leden 2014

Simona Baumrtová: V Chomutově mi to naprosto vyhovuje

Na přelomu roku byla kvůli zánětu průdušek bez plavání čtrnáct dní, prý nejvíc v posledních letech. Ale o lenošení se nedá mluvit, dělala věci do školy, dokonce psala diplomovou práci, kterou má odevzdat až za rok a půl. A jsou to právě píle, vnitřní disciplinovanost, cílevědomost a svědomitost, tedy kombinace vlastností, o které sama říká, že je nemocí, ale která ji zároveň přivedla na pozici nejlepší české plavkyně současnosti, dvanáctinásobné medailistky z evropských a světových šampionátů a čerstvé mistryně Evropy. Za uplynulým rokem se ohlédla plavkyně Slávie Chomutov Simona Baumrtová.

Loni touto dobou jste v jednom rozhovoru právě skončený rok hodnotila slovy „rok snů“. Co můžete říct o roku 2013?

V roce 2012 se mi povedla olympiáda v Londýně i zimní sezona. Letos už to takové nebylo. Ne že by se mi mistrovství světa v Barceloně nepovedlo, byla jsem šestá, takže ještě lepší umístění než v Londýně, ale doufala jsem v trochu rychlejší čas. Takže z toho nejsem úplně nadšená. Ale závěr roku 2013, to bylo hustý. Vůbec jsem nečekala, že bych mohla plavat takhle rychle. Stovku jsem plavala pod hranicí evropského rekordu, kdyby vítězná Dánka nebyla rychlejší, mohla jsem ho překonat. Takže závěr roku vyšel líp než loni.

Teď mluvíte o mistrovství Evropy v Dánsku. Ale druhá polovina roku, to byl jeden český rekord za druhým.

No to sice jo... Za české rekordy jsem ráda, ale přece jen není důležité, jak plavu v průběhu sezony, to jen napoví, jak jsem připravená na vrcholy. Kdyby se mi nepovedly, budu sezonu považovat za nepovedenou. Ten rozhodující závod, na který se mám připravit, na který mám být odpočinutá, zhodnotí celoroční nebo minimálně půlroční práci.

Vás výpadek na vrcholné soutěži postihl jen jednou, to bylo v roce 2011 na MS v Šanghaji. Jinak Vám evropské i světové šampionáty včetně olympiády vycházejí.

Zatím ano. Vlastně ještě rok 2008, kdy jsem byla patnáctá na MS juniorů a přitom se ode mě čekala finálová umístění. Takže to byly dva nepovedené půlroky za sedm nebo osm let.

Když tahle drobná zakolísání pominu, tak se celou kariéru zlepšujete. Je to vůbec normální, mít křivku výkonnosti takhle strmě vzhůru?

Nevím, jestli je to normální, ale myslím si, že u mě to je tím, že jsem do třinácti dělala moderní gymnastiku, takže jsem v dětství neměla ten plavecký dril, co mám teď. Bavila jsem se s Petrou Chocovou a ta mi říkala, že plave jednadvacet let. Ona už v šesti letech plavala třikrát čtyřikrát denně, to já až od těch čtrnácti. To je podle mě důvod, proč já se pořád zlepšuju i v tomhle nejlepším plaveckém věku. Rapidní nárůst výkonnosti cítím od svých jednadvaceti a myslím, že může trvat tak pět nebo šest let. Pak už to začne stagnovat.

A víte takhle z hlavy, o kolik jste se na jednotlivých tratích za loňský rok zlepšila?

Jo, doma to mám dokonce v grafech, já jsem taková statistička (smích). Na stovce jsem se zlepšila o 87 setin, to je strašnej kotel. Na dvoustovce to nebylo o tolik, jen o necelou půlvteřinu. A na padesátce to byly tři desetiny.

Dříve jste říkala, že Vaší hlavní disciplínou je stovka. Platí to ještě, když úspěchy sbíráte na všech tratích?

Padesátku nepočítám. Je hezké, že jsem ji vyhrála na mistrovství Evropy, to je super, ale není to olympijská disciplína. Já se musím soustředit na stovku a dvoustovku, pokud chci uspět v Riu. Já jsem sprinterka, když se soustředím na stovku, tak současně s tím budu plavat padesátku mnohem rychleji než dosud. A myslím, že dvoustovku musím pořád přiživovat k té mé rychlosti, abych dokázala dobře odplavat stovku.

Zmínila jste olympiádu v Rio de Janeiro 2016. Opravdu se připravujete v takhle dlouhých cyklech?

Všichni mají čtyřleté cykly. Bavila jsem se s Američanama a ti už dávno myslí jen na olympiádu. Přemýšlejí, jaké disciplíny tam poplavou a jak zvládnou jejich národní kvalifikaci, protože ti, kteří ji zvládnou, mají pak finálové umístění skoro jasné.

Není to stresující, hned po jedné olympiádě začít přemýšlet o druhé?

Ne, vůbec. Máte vzdálený cíl a abyste ho úspěšně splnil, musíte splnit bližší cíle. A to vám dá základ pro olympiádu.

Jak velkou roli ve vrcholovém plavání hraje psychika?

Řekla bych, že osmdesát procent. Natrénováno mají všichni, všichni jsou dobře připraveni. Takže pak rozhoduje hlava. Na sobě jsem to poznala v Glasgow. Mým vrcholem bylo o týden dříve Dánsko. Nechtěla jsem to ve Skotsku zkazit, ale už tam nebyla taková koncentrace jako v Dánsku. A pokud nejste připraven v hlavě, nemůžete odvést maximum.

Ale právě v exhibičním utkání výběru Evropy proti Americe jste na stovce skončila druhá, jen těsně za Američankou. To působí dojmem, že jste naopak byla připravená beze zbytku.

Tu stovku jsem měla vyhrát. Bylo to o pět setin, takže nic strašného. Ale o den dřív jsem ve štafetě stovku zaplavala za 56,4 a pak druhý den za 57,1. To je strašný rozdíl! Už se mi prostě plavalo špatně.

Jak se vůbec na té psychice pracuje?

S psychologem, no... Já už s ním spolupracuju pět let, od září 2008. Od té doby jde moje plavecká kariéra jen nahoru. Patří mu velká část zásluh.

A co Chomutov? Jste tu stále spokojená? Nemáte zaječí úmysly?

Ne, vůbec. Pokud se zlepšuju, a o dost, nevidím důvod jít někam jinam. Naprosto mi to tu vyhovuje. Jen teď přemýšlím nad tím, že bych někam na tři týdny nebo na měsíc odjela, abych si vyzkoušela jiné tréninkové metody. Ale abych přestoupila někam do Prahy, to ani nápad. Proč měnit něco, co funguje?

Chcete jet na tři týdny nebo na měsíc se připravovat do padesátimetrového bazénu?

To asi také, ale spíš jde o to trénovat s někým lepším. Ideálně s Američankou Missy Franklin, ale ta trénuje v horách, což by mi nedělalo dobře. Dozvěděla jsem se, že v Baltimore se připravuje třicet pět olympijských nebo světových medailistů, tak tam by to bylo skvělé. Nebo potom zkusit Dánsko. Na Ukrajinu, kde je Daryna Zevina, nebo do Japonska za Ayou Terakawa se mi moc nechce. To jsou země, kam mě to moc neláká.

Na Chomutov jsem se ptal i proto, že Vy zde musíte přijímat roli vzoru. Nemyslím jen ve Slávii, tam už jste vzorem dávno, ale teď už jste příkladem pro chomutovskou mládež celkově.

To nevím! Jestli jo, tak to jsem ráda. Ale nepřála bych ostatním, aby byli jako já. Já to taky nemám jednoduchý!

Protože všechno podřizujete plavání.

Hlavně musím mít dobré plavání, školu i to ostatní. A to tak skvělé není. Také bych si ráda odpočinula. Ale nejde to. Když jsem teď byla doma, tak místo toho, abych nic nedělala, jsem psala diplomku, kterou mám odevzdat až za rok a půl. A to není normální. To už je nemoc (smích). Já všechno dělám raději dřív. Ze zkouškového období mi zbývá jediná zkouška a ta má být až za měsíc. Tak co jsem měla dělat? Ven jsem jít nemohla, koukat pořád na televizi taky nejde, tak jsem dělala diplomku.

Školu tedy jistě zvládnete. Ale jaké máte plavecké plány pro letošní rok?

Máme dva nebo tři vrcholy. Na konci srpna je mistrovství Evropy v dlouhém bazénu v Berlíně, pak určitě mistrovství světa v Dauhá v prosinci. Zatím se ale ještě neví, jestli bude mistrovství Evropy v krátkém bazénu předtím nebo až v lednu 2015. A ambice? Já už pro mistrovství Evropy nemůžu mít jiné než medailové. A na mistrovství světa beru finále. Ale ještě o něco důležitější budou časy, abych se posouvala směrem k hlavnímu cíli, k Riu. A tam budu muset plavat stovku za 58,5 nebo 58,6.

Rok Simony Baumrtové v číslech:
4 medaile z ME v krátkém bazénu včetně titulu mistryně Evropy na 50 m znak
6. místo na MS v dlouhém bazénu
15 individuálních a 4 štafetové české rekordy
 
(Autor: Stanislav Král)

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz