eChomutov - Tančit se naučí každý, říká tanečník Jan Onder
Nacházíte se zde: eChomutov > Zpravodajství > Rozhovory > Tančit se naučí každý, říká tanečník Jan Onder
Pátek, 04 Duben 2014

Tančit se naučí každý, říká tanečník Jan Onder

Tanečník Jan Onder je v Chomutově vítaným hostem. Nejenže zde navštěvuje mnohé plesy, ale zároveň každoročně těší příznivce tance na Chomutovské taneční gala, kde také pravidelně vítězí. Proto jsme se jej zeptali, jaký je jeho vztah k Chomutovu? Na co myslí při tanci? A jak se vypořádává s popularitou díky soutěži Stardance.

Do Chomutova jezdíte často. Jaké je Váš vztah k Chomutovu?

Chomutov mám moc rád. Poprvé jsem jej navštívil kvůli taneční soutěži pořádané taneční školou pana Zelenky a rádiem Agara, když mi bylo nějakých 11 let. Tehdy jsem tam vyhrál soutěž ve standardních tancích, které jinak nemám rád. Teď do Chomutova jezdíme snad deset let na Chomutovské taneční gala a pravidelně vyhráváme, což je příjemné. Někdy máme trochu pocit, že lidi už chodí koukat malinko i kvůli nám a říkají si, jestlipak to zase vyhrají. Také tu mám dobré kamarádky, mladou Janu Zelenkovou s paní Zelenkovou, k nimž do taneční školy občas jezdím vyučovat.

Zmínil jste Chomutovské taneční gala. Máte přehled, kolikrát jste v Chomutově zvítězil?

Přesně to nevím. Ale vím, že jsou tam hezké ceny. Mám spoustu pěkných pohárů, které jsou vystavěné v mé taneční škole v Sokolově. I díky tomu mám pocit, že nás v Chomutově mají lidé rádi.

Máte na Chomutov také nějaké vzpomínky mimo taneční kariéru?

Na střední škole jsme si s třídou dělali výlety na Kamencové jezero. Spali jsme ve stanech a pořádali bujaré alkoholové večírky. A tak si pamatuji, že jsem se jednou v noci plazil někde po břehu Kamencového jezera. Kvůli tréninkům jsem takových akcí zase moc nezažil, a tak si je dobře pamatuji. Rád na to vzpomínám.

Pojďme od Chomutova k Vaší profesi. Proč jste se rozhodl pro dráhu tanečníka?

Už od mala jsem rád tancoval. Požádal jsem maminku, aby mi pustila desku, zavřel jsem se v obýváku a tancoval před zrcadlem na Gotta, Matušku nebo Olympic. Pak jsem ve škole našel letáček z taneční přípravky v Sokolově, a tak jsem jej vzal domů a přemluvil rodiče, aby mě přihlásili.

V současnosti tančíte především latinskoamerické tance. To byla asi dlouhá cesta od Olympiců k latině ...

Ani ne, naopak to bylo velmi rychlé. V taneční škole se vyučovaly společenské tance, a tak jsem se hned začal učit kroky pro jive, čaču nebo waltz. Někdy v pubertálním věku jsem pak zjistil, že mě baví jen latina a už jsem u ní zůstal.

Co se vám na latinskoamerických tancích líbí?

Sám jsem temperamentní a trošku hyperaktivní a tyto tance jsou rychlé a žhavé. Člověk při nich má šanci se předvádět, ukázat emoce. Standardní tance jsou takové elegantní, distingované a takový já tolik nejsem.

Co je podle Vás na tanci nejtěžší?

Asi najít v sobě tu správnou vytrvalost. Tančit se naučí každý, ale někomu to trvá déle, někomu kratší dobu. To platí jak pro profesionální tanečníky, tak pro manželské dvojice, které přijdou do tanečních škol. Nejdůležitější je vydržet.

Na co myslíte při tanci?

Na to, že člověk má stále co zlepšovat. Vždy na něčem pracujeme, jednou je to muzikálnost, podruhé nějaká technická dovednost jako zapojování určitých svalových skupin. Jindy chceme, aby byl pohyb ostrý, nebo naopak měkký a olejovitý. Takže těch věcí je hodně, nejsou to jen kroky. Ale stejně to představuje jen polovinu věci, na které musí tanečník myslet. Druhá půlka je show, kterou musíte udělat pro diváky, na komunikaci s nimi i se svou partnerkou. Je toho dost, na co myslím, když tančím.

Jak důležitá je pro tanec chemie mezi partnery?

Záleží především na tom, zda si sednou fyzicky a dispozičně a jestli jejich těla tanečně souzní. Měl jsem partnerku, s níž jsem si nerozuměl. Dokonce bych řekl, že jsme se neměli rádi, ale tančili jsme excelentně. Záleží především na tělesné harmonii. Jsou typy, které vám prostě nesedí.

V současnosti tančíte s Lucií Hunčárovou, která je zároveň Vaší životní partnerkou. Kdo vede na parketě? A kdo v životě?

Na parketě by měl být vedoucím partner a v životě to tak nějak dáváme dohromady. S postupující dobou přebírá iniciativu partnerka jako vždy. Je to takový boj o pravomoci. (smích)

Vzpomenete si ještě, kdy a jak jste se s partnerkou dali dohromady?

Dali jsme se dohromady jako taneční partneři a následně se do sebe zamilovali. Známe se totiž už od dětství, kdy jsme se na různých tanečních soutěžích potkávali jako konkurenti. Ve 20 letech mě pak Lucka oslovila, protože věděla, že jsem se rozešel s partnerkou v době, kdy také ona opouštěla svého tanečního partnera. Moc jsem s ní tehdy tancovat nechtěl a dá se říci, že mě dost uháněla. Nakonec jsem se rozhodl, že to zkusím, a teď spolu tančíme už devět let.

Získal jste velkou popularitu díky účasti v pořadu Stardance. Jaké je to tančit v televizní soutěži?

Je to úplně jiné než taneční soutěž a já se v tom vlastně cítím lépe. Mohu tam uplatnit zkušenosti z tanečních kurzů, které vedu. Navíc jsem docela showman a vyhovuje mi dělat show a dát tanci příběh. Na soutěži nikdy nevíte, jakou píseň vám pustí a co se stane na parketě s dalšími dvanácti páry. Ve Stardance je člověk sám na parketě a může si vše vymyslet přímo pro sebe, je to vlastně taková scénka.

Jak se projevila popularita na Vašem životě?

Hodně. Mám pocit, že nyní po mé třetí účasti to dostoupilo vrcholu. Dostal jsem nabídku na vlastní televizní pořad, a tak nyní dělám na Déčku Taneční hrátky s Honzou Onderem. Trošku jsem se etabloval v televizi. Navíc se změnil i zájem lidí. Je to příjemné a mám to rád. Lidé mě oslovují a ocení mou práci. To je asi největší odměna, vědět, že se jim líbí má práce.

Věnujete se spoustě různých činností. Musí to být časově náročné ...

Hodně. Mám toho hodně a nestíhám. Mám úplně plný diář. Teď se těším, že konečně po dvou letech vyrazím na dovolenou.

Čeho jste se musel kvůli tanci vzdát?

Ničeho. Nemám pocit, že bych se musel něčeho vzdát. Samozřejmě někdy jsem místo společných chvil s rodinou nebo přáteli musel na trénink, ale neberu to tak, že jsem se musel něco obětovat.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz