eChomutov - Milan Märc: Žijeme tady učí pomáhat
Nacházíte se zde: eChomutov > Zpravodajství > Rozhovory > Milan Märc: Žijeme tady učí pomáhat
Pátek, 20 Červen 2014

Milan Märc: Žijeme tady učí pomáhat

Vloni po třinácti letech chomutovský Domeček nepřipravil Bambiriádu, místo ní pozval Chomutovany na akci Žijeme tady - plejádu her, soutěží, tanečních a hudebních vystoupení, ve které hráli hlavní roli lidé šikovní, handicapovaní, jiné národnosti, staří, mladí. Všichni měli jedno společné - žijí tady. Jaký bude letošní ročník nám prozradil ředitel Domečku Milan Märc.

 

Festival Žijeme tady vznikl jako jakási náhrada za Bambiriádu. Ta však měla trochu jiný charakter. Proč jste se rozhodli neúčastnit se celostátní Bambiriády a vlastně založit tradici vlastní akce?

Bambiriádu jsme dělali celkem třináctkrát a celý tým měl pocit, že této akci nemůžeme dát již nic nového, že nemůžeme již ničím překvapit. Laťku, kterou jsme nasadili v předchozích letech, nebylo snadné udržet či překonat. Každý rok jsme přicházeli s něčím novým a nápady přestaly přicházet. Akce Žijeme tady na Bambiriádu volně navazuje a hlavním cílem je všem říci, že žijeme tady…

Měl jste pocit, že tento typ akce v Chomutově chybí?

V Chomutově se každý rok odehraje velký počet akcí, ale osobně jsem měl pocit, že jednotlivé akce jdou vedle sebe a chybí jejich vzájemné propojení. Akce Žijeme tady má mimo jiné ukázat, že tu žije spousta šikovných lidí, kteří se mají čím pochlubit, umí spoustu věcí a mnozí ani neví, že je tady máme. Žijeme tady pomáhá na tyto lidi upozornit, ale také touto akcí říkáme, že jsou mezi námi lidé, kteří musí žít s nějakým handicapem či jsou něčím odlišní. Snažíme se tyto lidi více zapojit do běžného života a pozitivně je motivovat. Součástí akce je rovněž charita… Myslím si, že se stále musíme učit pomáhat těm, kteří neměli v životě takové štěstí.

Letos se bude konat druhý ročník. Předpokládám, že ten první svůj cíl splnil…

První ročník se nám podle ohlasů podařil. Na chomutovské letní kino dorazilo na koncert přes šest stovek diváků, na atletickém stadionu si to užily čtyři týmy, měli jsme radost z toho, že se mnozí Chomutováci zapojili do akce Každé kolečko pomáhá. Osobně mě potěšilo, že patronem se velmi ochotně stala Simona Baumrtová a Jana Španělová. Potěšilo mě, že si moderátor Radek Šilhan nevzal ani korunu za svoji práci, že nám moc pomohl tým Sociálních služeb Chomutov, tým Sociálních služeb Jirkov a také tým žáků chomutovské průmyslovky učitelky Dagmar Jonášové. Potěšila mě pomoc mnohých dalších, kterých byla velká řada, třeba zvukař František Znamenáček. Obdivuhodní byli také mladí moderátoři Eliška Vetýšková a Vašek Mock. Na konto pro Matýska jsme poslali přes jedenáct tisíc korun, což se dá jistě také považovat za úspěch.

Jaké bude letošní Žijeme tady?

Letošní akci Žijeme tady jsme rozdělili na třetiny. První se odehraje v úterý 24. června v městské sportovní hale a je věnována dětem z mateřských školek. Máme pro ně připravený zábavný program plný pohybu a legrace. Již v této chvíli máme vlastně vyprodáno, neboť se nám nahlásily tři stovky malých zájemců, pro které máme několik překvapení. Druhá část se odehraje ve středu 25. června v areálu Domovinka. Dopoledne je věnováno žákům základních a středních škol, odpoledne je určeno široké veřejnosti. Mohou se těšit na sportovní aktivity, netradiční atrakce, karaoke soutěž, turnaj ve florbale nebo preventivní aktivity městské policie a Policie ČR. Poslední díl skládačky Žijeme tady složíme 30. srpna v letním kině, kde bude od 10 do 22 hodin program plný tance a zpěvu. Pro letošek je největší změnou to, že jsme Žijeme tady volně propojili s Barevnou planetou.

Jak se zrodil nápad na propojení takto velkých akcí?

Tyto akce k sobě mají myšlenkově velmi blízko. Konaly se v podobných termínech a roli tady také hrál fakt, že jejich spojením ušetříme nějakou tu korunu. Vystoupení odstartují již ráno v deset hodin a skončí kolem desáté hodiny večerní. Vrcholem bude „tradiční“ koncert skvělých The Tap Tap, kteří pro mnohé návštěvníky jsou nejen skvělou hudební lahůdkou, ale také motivací pro překonávání překážek zdánlivě nepřekonatelných. Těšit se můžeme na děti z chomutovského Domečku, kadaňského Šuplíku, chomutovské ZUŠ, své umění ukáže taneční škola Stardance, nahodíme divadelní představení s divadlem Nahoď. Do světa muzikálu se vydáme s Bárou Novákovou a jejími kamarády, v programu diváci uvidí břišní tanečnice, kapely Martin Jachym and Common Sense, Sun Was Turned Off, Oklep, Sun, Counterfeits, Vodohraj, Skejušan, AneboAfro, Prince Alfredo and the Warriors, z Bolívie dorazí indiánská parta Comerca a z Nigérie skupina Igbo. Zapojí se rovněž německá, vietnamská, ukrajinská a romská menšina. A nyní se jen modlím, abych na někoho nezapomněl.

A bude opět akce Každé kolečko pomáhá?

Bude součástí dne na Domovince. Opět za pět korun prodáme zájemcům vstupenku na ovál, který mohou pokořit na kole, na kolečkových bruslích, v kočárku, na vozíku, popřípadě se mohou proběhnout či jen tak projít.

Vloni jako výraz solidarity v rámci Žijeme tady jste vybrali peníze na nemocného Matýska. Komu mohou návštěvníci pomoci letos a co se bude dražit v aukci?

Letošní sbírka bude rozdělena na tři části. Každé kolečko pomáhá pomůže těžce nemocné Danielce z Chomutovska. Dobrovolné vstupné na koncert Žijeme tady/Barevná planeta rozdělíme mezi Asociaci pro handicap a část dáme na výstavbu vzdělávacího centra Studeo Jedličkova ústavu. Každý z nás se tak může zapojit a přispět tam, kde to je potřeba. Dražit v aukci budeme opět věci od chomutovských Pirátů, jejichž marketingový ředitel David Dinda slíbil pomoc a podporu.

Jakýmsi stmelovacím prvkem a nakonec i trvalou upomínkou loňského ročníku se stalo malování obří kopie obrazu Silvy Prchlíkové. Chystáte něco podobného i pro letošní ročník?

Obraz Sylvy Prchlíkové se nám podařilo přemalovat do rozměrů přes čtyři krát dva metry. Za tento skvělý nápad musím poděkovat mým kolegům z Domečku, především Marušce Latinákové a Radku Malárikovi. Velký dík patří i všem malířům a malířkám. Díky skoro sedmi desítkám lidí se nám výsledek velmi podařil. Výsledné dílo mohli obdivovat návštěvníci knihovny a od září se tímto dílem pokochají návštěvníci Domečku. Letošní překvapení bude v odlišné poloze, ale to si necháme až na 30. srpen. Jen prozradím, že celou akci bude moderovat sedm známých i méně známých osobností z našeho města.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz