eChomutov - Historická lékárna
Nacházíte se zde: Kultura > stálé expozice > Historická lékárna

Historická lékárna

  • popis

  • fotogalerie

  • mapa

Kontakt

ulice
náměstí 1. máje 1
psč a město
430 01 Chomutov
telefon
+420 474 651 570
fax
neuvedeno
sekretariat@muzeumchomutov.cz
www
http://www.muzeumchomutov.cz/

Expozice se nachází v malé místnosti přízemí budovy radnice mezi vstupem na Mnišský dvoreček a velkým sálem s expozicí gotického umění. Byla slavnostně otevřena v roce 1991 a jejím základem je pozdně barokní interiér lékárny z kadaňského kláštera alžbětinek.

Alžbětinský klášter v Kadani byl postaven v letech 1748-1753 barokním stavitelem J. K. Koschem. Jeho zakladatelkou byla hraběnka Karolina von Schönkirch, majitelka panství Široké Třebčice. Nároky na zahájení stavby kláštera byly vysoké. Kromě toho, že hraběnka musela zaplatit v hotovosti a přislíbit, že veškerý materiál potřebný na výbavu kláštera bude zakoupen výhradně v Kadani, musela se také zavázat, že nebude prodávat léky a ochuzovat tím kadaňské felčary a ranhojiče. Původně byl klášter vystavěn pro 5 jeptišek. Jeho součástí byla i nemocnice vybavená šesti lůžky s lékárnou, což plně odpovídalo hlavnímu poslání příslušnic řádu alžbětinek – službě v nemocnicích. Kadaňský alžbětinský špitál se těšil nerušenému rozvoji, takže v první polovině 20. století se jeho kapacita zvýšila na 80 až 120 lůžek. Specializací nemocnice se přitom stala léčba plicní infekční tuberkulózy.

Klášterní pozdně barokní lékárna byla po zrušení plicní léčebny v roce 1966 darem převedena z kadaňského domova řeholnic do chomutovského muzea. Jednalo se celkem o 672 předmětů. Vybavení lékárny bylo značně poškozeno, a proto muselo být v průběhu 80. let 20. století odborně opraveno v muzejní konzervátorské dílně.

Téměř všechny předměty expozice jsou součástí muzejní sbírky Lékárna a jen několik kusů je nesbírkového či pomocně evidenčního charakteru. Předměty z kadaňského kláštera alžbětinek tvoří základ a většinovou část expozice. Z tohoto kadaňského inventáře je každý objekt velmi zajímavý svou funkcí, typem, podobou i materiálem. Z širokého repertoáru lze zmínit jen některé z nich, expozice je však působivá ve svém celku a každý jeden předmět stojí za prohlédnutí. Zajímavé jsou například dva žlutavě hnědé dřevěné lékárenské pulty s nástavci a množstvím malých zásuvek, pečlivě popsaných latinskými označeními léčivých látek. Některé předměty umístěné v prosklených nástavcích těchto pultů také vzbudí naši pozornost - kupříkladu šest tzv. stojatek, zdobených na přední straně rostlinnými motivy s již setřenými latinskými nápisy a dále nejrůznější lahvičky na olej či skleněné baňky. Za pozornost stojí také 12 dřevěných světle lakovaných lékárenských dóz na granule cínu, prášek z kořene hořce, projímadlo v tabletách, semeno kmínu, žitná zrna, houbový výtažek bólu arménského, granule zinku, klovatinu galbanovou, kořen smetánky lékařské, čertovo lejno či pepř bílý, které rovněž používaly kadaňské alžbětinky. Velmi atraktivní je také krásná secesní reliéfní kasa s kovovým pláštěm a výsuvnou zásuvkou. Tato pokladna byla používána v některé z chomutovských lékáren a nepatří tedy k inventáři lékárny kadaňského alžbětinského kláštera. Divácky poutavý je také novější přírůstek, který byl do sbírky zařazen roku 2008 - elektromagnetický masážní a inhalační přístroj SANETA z 19. století, uložený v moderním černém kufříku. Součástí expozice je celá řada dalších pozoruhodných předmětů (závěsné váhy, váhy na mosazném stojanu, dózy, závaží, lékovky, keramické hmoždíře, pistily, špachtle, lžičky, pilulovnice, přístroj na výrobu čípků, dělič prášků, kotlíky a jiné), které přibližují vývoj lékárenství na Chomutovsku od poloviny 18. století do současnosti. 

Expozici lze procházet bez výkladu i s průvodcovským výkladem s informacemi nejen k samotné expozici, ale také k historii celé budovy a města Chomutova. Vítáni jsou jednotlivci, rodiny, skupiny i školy. Odborný výklad lze zajistit po domluvě.

Mgr. Renáta Gubíková

(Oblastní muzeum v Chomutově)

Otevírací doba:

Út-Pá 10:00-17:00 hod.
So 09:00-14:00 hod.
Ne 14:00-17:00 hod. ; 13:00-17:00 hod.

Dostupné fotografie

Umístění na mapě

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz