eChomutov - Minerály a horniny Krušných hor
Nacházíte se zde: Kultura > stálé expozice > Minerály a horniny Krušných hor

Minerály a horniny Krušných hor

  • popis

  • fotogalerie

  • mapa

Kontakt

ulice
Palackého 86
psč a město
430 01 Chomutov
telefon
+420 474 651 251
fax
neuvedeno
neuvedeno
www
http://www.muzeumchomutov.cz/

Geologická expozice je umístěna v přízemí Domu J. Popela z Lobkowicz v areálu bývalého jezuitského gymnázia (Palackého ulice č. 86) a je dobře přístupná i handicapovaným osobám.

Expozice je zaměřena výhradně na Krušné hory, zejména na českou část pohoří, ale některé vzorky a lokality pocházejí i z německé strany.

Návštěvníci se zde mohou podrobně seznámit s geologickou stavbou Krušných hor. V jednotlivých vitrínách jsou vystaveny typické a charakteristické nerosty a horniny v celkovém počtu 196 exponátů, které reprezentují 55 nejvýznamnějších geologických krušnohorských lokalit.

Část expozice je orientována na drahé kameny Krušných hor. Popsány jsou nejvýznamnější lokality, vznik a geologický vývoj drahých kamenů. Každá lokalita je doložena ukázkami broušených a leštěných vzorků. Větší pozornost je zaměřena na Národní přírodní památku Ciboušov a Doupňák, lokality, z nichž byly vytěžené minerály použity na výzdobu kaple sv. Kříže na Karlštejně a kaple sv. Václava na Pražském hradě. Orientačně je popsána i historie dobývání a zpracování drahých kamenů v Krušných horách.

Ke geologickým zajímavostem Krušných hor, se kterými se návštěvníci expozice mohou seznámit, patří také Přírodní památka Hradiště u Černovic a brandovská kamenouhelná (antracitová) pánev, doložené množstvím vzorků třetihorní a prvohorní flóry, historií dobývání a využití.

Samostatná část expozice je zaměřena na geologické mapy. Stručně je zde uvedena historie geologického mapování a návštěvníci si mohou prohlédnout i některé ukázky map.

K expozici je zpracován katalog Horniny a minerály Krušných hor, na jehož zpracování se podílel RNDr. V. Vlačiha.

Ing. Čestmír Ondráček

(Oblastní muzeum v Chomutově)

 

Otevírací doba:

Jezuitský areál:

Út-Pá 09:00-17:00 hod.
So 09:00-14:00 hod.

Dostupné fotografie

Umístění na mapě

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz