eChomutov - Zámek Klášterec nad Ohří
Nacházíte se zde: Tipy na výlet > Zámek Klášterec nad Ohří

Zámek Klášterec nad Ohří

  • popis

  • fotogalerie

  • mapa

Zámek Klášterec, vystavěný na ostrohu řeky Ohře při úpatí Krušných hor, patří k nejvýznamnějším historickým sídlům severozápadních Čech. První zmínky pochází z roku 1514, kdy Volf Dětřich Fictum založil v místě dnešního zámku nové rodové sídlo.

Největší rozvoj zámku nastal za vlády Michala Oswalda Thuna (1631-1694), který přistoupil k pronikavé přestavbě sídla do časně barokního stylu. V roce 1666 byl přestavbou pověřen italský architekt Rossi de Lucca. Zámek dostal čtyřkřídlou dispozici, byl obklopen nově založeným parkem se salou terrenou (přízemním sálem) a boční arkádovou chodbou.
Zámek obklopuje desetihektarový dendrologicky velmi cenný anglický park z 20. a 70. let 19. století, ve kterém je 220 druhů stromů z celého světa.
V zámeckém areálu je rovněž sala terrena s glorietem se sochařskou výzdobou od Jana Brokofa z 80. let 17. století. V severní části parku je dále křížová cesta z 90. let 17. století. V kláštereckém zámku je instalována vzácná expozice porcelánu ze sbírek Umělecko-průmyslového muzea v Praze. Expozice v přízemních sálech jižního křídla, pocházejících z původní renesanční stavby z roku 1600, zahrnuje ve 4 sálech ve stručném přehledu výrobu starého orientálního a evropského porcelánu. Výzdoba sálu je doplněna bohatou štukovou výzdobou.

Celé první patro zámku je věnováno v 21 sálech vývoji výroby českého porcelánu od jejích počátků až do současnosti.
Dále na zámku můžete vidět výstavu skřítků, víl a strašidýlek „Pohádkové země Vítězslavy Klimtové a Loutek rodiny Karla Matěje Kopeckého", která nabízí malým i velkým návštěvníkům nezapomenutelný zážitek ve společnosti pohádkových postaviček.

Dostupnost:

Město Klášterec nad Ohří protíná mezinárodní silniční komunikace I/13/E442. Leží v půli cesty z Chomutova do Karlových Varů na hranici Karlovarského a Ústeckého kraje.
Nejbližší parkoviště - před vstupem do zámeckého parku nebo na náměstí Dr. E. Beneše (cca 100 m), ZDARMA

Zámek - navigace GPS: 50°23'2.71"N; 13°10'25.06"E
Autobusem z autobusového nádraží Chomutov nástupiště č. 1 do Kášterce nad Ohří zastávka autob. nádraží, od ní asi 2 km pěšky, zastávka - škola od ní cca 400 m, zastávka náměstí Dr.E.Beneše od ní asi 200 m. Z vlakového nádraží Chomutov do zastávky Klášterec nad Ohří od ní asi 2 km pěšky.

Otevírací doba.

duben-září Po-Ne 09:00-17:00 hod.

říjen-březen Út-Sob 09:00-15:00 hod.

(neděle + svátky pouze pro předem objednané skupiny)

Zámek je celoročně přístupný!!!

Dostupné fotografie

Umístění na mapě

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz