eChomutov - Bezručovo údolí
Nacházíte se zde: Turistika > Turistické atraktivity > Bezručovo údolí

Atraktivity

Atraktivity Chomutova
Mezi nejvyhledávanější atrktivity Chomutovska patří oblíbený Podkrušnohorský zoopark (největší zoologická zahrada v ČR), přírodní park s naučnou stezkou a cyklotrasou Bezručovo údolí a konečně také světová ojedinělost Kamencové jezero se svou léčivou vodou.

Tipy na výlet

Tipy na výlet v Chomutově
I okolí města nabízí pěším turistům množství dobře značených tras do zajímavých lokalit. Tyto trasy s nízkou až střední náročností potěší každého vyznavače této aktivity. Zvláště zážitky z výletů po stezkách v Krušných horách zanechají nesmazatelný dojem z této destinace.

Cyklotrasy

Cyklotrasy v Chomutově
Cyklistika se stala symbolem aktivní dovolené. Ani tady Chomutovsko nezaostává. Pro vyznavače kol jsou připraveny cyklostezky různých obtížností.  Cyklisti se tak mohou vydat na náročné horské trasy do Krušných hor nebo zvolit mírnější projížďky Českým středohořím.

Váš program

Váš program
Chomutov je moderní a aktivní město jako stvořené pro vaši relaxaci. Nabídne vám bohaté zážitky při jednodenní návštěvě, aktivně stráveném víkendu či odpočinkové dovolené. Poskládejte si svůj program.

Bezručovo údolí

  • popis

  • fotogalerie

  • mapa

Bezručovo údolí, jenž bylo roku 2002 prohlášeno za přírodní park, vzniklo působením řeky Chomutovky, přičemž dnes se jedná o jednu z nejdelších, nejhlubších a také nejmalebnějších dolin Krušných hor. Proto je také vyhledávaným turistickým cílem. Parkem vede cyklostezka, kterou hojně využívají nejen cyklisté ale i in-line bruslaři. Pěší si určitě nenechají ujít naučnou stezku. Návštěvníci údolí pro občerstvení a ubytování mohou využít penzion První mlýn.

Bezručovo údolí přírodní pozoruhodnost se rozkládá na ploše 6500 hektarů nadmořské výšce 380–850 m.n.m. severozápadně od Chomutova. Třináct kilometrů dlouhým údolím v současnosti prochází několik turistických i cyklistických stezek včetně stezky naučné, která je opatřena několika informačními panely seznamujícími návštěvníky se zdejší flórou i faunou. Oblast, kde dříve probíhalo dobývání stříbra a kovů, se původně skládala z pěti katastrálních území (Chomutov, Horní Ves, Suchdol, Blatno a Bečov) a tří dolských mlýnů, z nichž první mlýn sloužil k mletí obilí obyvatelům Bečova i Blatna a druhý pak lidem ze Suchdolu, Dominy i Krásné Lípy. Na místě onoho posledního třetího mlýna při soutoku Kameničky, Úzké a Křímovského potoka již letopočtu 1616 vznikla na náklady města Chomutova pila, neboť dosavadní pod Stráží trpěla nedostatkem vody, čímž byl její výkon značně omezen, a po třicetileté válce pak mlýn využívali obyvatelé Stráže a Menhartic. V průběhu 19. století se navíc Bezručovo údolí (tehdy přezdívané Grundtal – „údolí Dolina“) stalo frekventovanou turistickou stezkou, o což se zasloužili především členové Krušnohorského spolku (Erzgebirgsverein) založeného v roce 1880, jehož předseda Alois Schmidt tragicky zahynul na hoře Triglav. Právě památce profesora učitelského ústavu Schmidta byl následující rok po jeho smrti (r. 1896) věnován pomník s okolní úpravou u prvního mlýna od místního sochaře Günzla. Velice významným letopočtem je pro Bezručovo údolí především rok 1898, kdy byla zahájena stavba přehrady Kamenička (stále funkční), během níž zde zároveň vznikla silnice a výše zmíněné mlýny nadále sloužily pouze jako občerstvení pro turisty (třetí mlýn byl navíc roku 1905 přeměněn na již neexistující turistický hotel). Po roce 1945 však došlo k úpadku, který byl způsoben nejvíce odsunem německé části obyvatelstva, a potom objekty využívaly stavební dělníci Křímovské přehrady. Samotný název Bezručovo údolí dolina získala na žádost Poštovního úřadu v Chomutově roku 1946 bez jakékoli souvislosti, načež 15. září došlo ke slavnostnímu udělení nového jména společně s odhalením pomníku Petra Bezruče – resp. Schmidtovy mohyly s novou deskou.

Bařinka Michal, 07/2010


Dostupné fotografie

Umístění na mapě

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz