eChomutov - Pověst o bezhlavém mnichovi ze staré radnice
You are here: Denkmäler > Pověst o bezhlavém mnichovi ze staré radnice

Pověst o bezhlavém mnichovi ze staré radnice

  • Beschreibung

  • Fotogalerie

  • Mappe

  • Audio

Každé správné město s historickými památkami má také svou temnou legendu. Někde se objevuje na hradbách bílá paní, jinde loupeživý rytíř. V Chomutově již několik staletí podle legendy obchází centrem města bezhlavý mnich, který oznamuje blížící se ohrožení. 

 

Tajemný přízrak podle staré pověsti bloudí centrem Chomutova od konce 16. století, kdy Bohuslav Felix z Lobkovic a Hasištějna nechal do objektu dnešní radnice zaživa zazdít mnicha. Zazděný nešťastník dodnes nemůže najít klid a smutně obchází městem. Legendy vypraví, že přízrak mnicha nesoucího si svou hlavu podpaží se objevuje ve chvíli, kdy městu hrozí neštěstí. Chomutov se tak zařadil k významným evropským městům, která rovněž mají svého smutného zvěstovatele tragédií. 

Po mýtickým přízraku byl pojmenován i takzvaný Mnišský dvoreček, jedno z nejpůsobivějších míst v budově radnice. Na tomto malém čtvercovém prostoru pod širým nebem, který je obehnán zdmi zbývajících pater, je stále rozpoznatelný kamenný reliéf, jenž silně připomíná ztrápenou duši v mnišské kutně se sťatou hlavou v podpaží. Mnišský dvoreček tak svým návštěvníkům nabízí přitažlivou kombinaci romantiky a temného mrazení v zádech.

Standort auf der Karte

Audio

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Stadt information Center

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infoline kostenlos:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz