eChomutov - Potápěči rozebrali molo na Kamencovém jezeře
You are here: eChomutov > Bericht aus Chomutov > Bericht aus Chomutov > Potápěči rozebrali molo na Kamencovém jezeře
Sonntag, 27. November 2016

Potápěči rozebrali molo na Kamencovém jezeře

Nezvykle prázdná je nyní vodní hladina Kamencového jezera. Zmizela rarita, kterou jen tak nějaké město nemá - molo.Zhruba měsíc trvalo pěti potápěčům, než jej rozebrali. V létě tu však bude molo nové - modernější a bezpečnější. Právě z důvodu bezpečnosti nechalo město staré molo odstranit. “První se začala demontovat budova plavčíka, protože byla na pilířích a byla to nejméně stabilní záležitost. Potom jsme postupně demontovali pochozí část. Nosné prvky byly napadané korozí dřev,” uvedl Miloslav Haták z Potápěčské stanice a.s.

Potápěči pracovali za každého počasí, molo po částech odváželi na břeh. “Museli jsme třídit odpady, zvlášť sklolaminát, kompozit, dřevo a kovový materiál. Zároveň probíhalo těžení stavebního odpadu ze dna pod hlavním molem,” řekl Róbert Zsuzsa z Potápěčské stanice a.s.

Nové molo bude vzhledově velmi podobné starému. Věž plavčíka, skokanskou věž, bazény či sluneční stěny najdou návštěvníci jezera na stejných místech. Rozdílem bude plovoucí konstrukce, která bude z části tvořena betonovými plováky a z části ocelovými. Úplnou novinkou bude možnost odpojení bočních křídel, která se mohou volně přemísťovat do jiných částí jezera. “Výsledná varianta bude plovoucí molo tvořené v továrně vyrobenými pontony, dílce budou pevně spojené dohromady, s dřevěným povrchem, ve stejném půdorysu jako staré molo,” popsal projektant Josef Řápek.

Kamencové jezero získalo svou dominantu v roce 1929. Vybudování mola, ale i šaten či restaurace tenkrát hradilo město ze svého rozpočtu. Tehdy také jeho stavba trvala půl roku. “Jezerní molo bylo dokončeno v roce 1929, v roce 1928 projekt vypracoval architekt Julius Kugel, to byl rodák z Chomutova, ale působil v Drážďanech. Celé molo je údajně podle vzoru koupaliště v Norimberku, tam bylo zničeno, takže to chomutovské bylo jedním z prvních vzorů z Německa, který byl vybudován tady v Chomutově,” sdělil architekt Jaroslav Pachner.
Nové molo by mělo být zprovozněno v letních měsících příštího roku.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Stadt information Center

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infoline kostenlos:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz