eChomutov - Jindřich Vytiska: vyjít do přírody a začít malovat, to je něco nádherného
You are here: eChomutov > news from Chomutov > Culture > Jindřich Vytiska: vyjít do přírody a začít malovat, to je něco nádherného
Monday, 14 September 2015

Jindřich Vytiska: vyjít do přírody a začít malovat, to je něco nádherného

Přes osm stovek obrazů vytvořil za svůj život chomutovský malíř Jindřich Vytiska. Část z nich si nyní mohou prohlédnout návštěvníci galerie Lurago.Výstava byla zorganizována k osmdesátým narozeninám umělce, který začal malovat ve třiceti letech kvůli zdravotním problémům, při nichž si musel najít relaxační koníček. “Když člověk vyrazí do přírody, stoupne si k plátnu a začne malovat, to ho tak nabije a přijde na jiné myšlenky. Je to něco tak nádherného,” říká Jindřich Vytiska. 

Od svých třiceti let maluje až dodnes, na jeho obrazech lidé vidí především krajiny zachycené různými technikami. Obrazy jsou velmi reálné, mohou připomínat fotografii. “Výtvarná tvorba Jindřicha Vytisky reprezentuje širokou škálu výtvarných technik a námětů. Jednotlivé techniky tak působí i na výtvarnou formu. Impulsem k tomu je někdy zvědavost, jak bude působit námět provedený touto technikou. Někdy námět přímo inspiruje použití určité techniky,” popsal tvorbu umělce akademický malíř Kamil Sopko. Obrazy vznikly za použití tužky, pera, uhlu, pastelu, akvarelu, temper i olejových barev.

S technikami malby a kresby se Jindřich Vytiska setkal ve výtvarném kroužku při závodním klubu ČSD, učil se je používat, ale také vnímat a pamatovat si krajinu. “Můj první učitel byl František Žáček, ten mě seznamoval s barvami a hodně nás vodil do přírody. Tam jsme si udělali náčrt a na kroužku jsme pak museli vzpomínat, jak krajina přesně vypadala. To jsem se naučil a dodnes, když procházím přírodou, krajiny si pamatuji a později bych mohl malovat zpaměti,” zavzpomínal malíř, který se malováním nikdy neživil, vždy ho měl jako koníček a relaxaci po práci. Druhým učitelem Jindřicha Vytiska byl Kamil Sopko, který se při vernisáži výstavy ujal úvodního slova.

Umění malovat zdědil malíř i po svých předcích, jeho strýc se věnoval malbám, jeho otec kresbám. U plátna často stával i jeho dědeček.

Výstava obrazů Jindřicha Vytiska potrvá v galerii Lurago do 25. září. Kromě krajin si zde lidé mohou prohlédnout i kresby a malby známých regionálních staveb, zátiší či figur.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

City information centre

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Call for free:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Supported from the European Regional Development Fund
Regional Operational programme of North-West Cohesion Region
„Vision ends up being a dream“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz