eChomutov - Zájem o Vánoční 14° nás překvapil, říká Pavel Krýsl z minipivovaru
You are here: eChomutov > news from Chomutov > Rozhovory > Zájem o Vánoční 14° nás překvapil, říká Pavel Krýsl z minipivovaru
Tuesday, 17 December 2013

Zájem o Vánoční 14° nás překvapil, říká Pavel Krýsl z minipivovaru

Ač v Chomutově v minulosti fungovaly tři pivovary, po dlouhou dobu šedesáti let mohlo město na svou pivovarnickou minulost jen vzpomínat. Až do teď. Při slavnostním zahájení vánočních trhů byl představen pivní vánoční speciál z nově otevřeného Prvního občanského pivovaru v Chomutově Karásek a Stülpner. S Pavlem Krýslem, předsedou představenstva minipivovaru jsme hovořili o dalších plánech a cílech.

 

Jak jste s manželi Dufkovými přišli na myšlenku založit v Chomutově minipivovar?

Měli jsme potřebu vytvořit v rámci našeho regionu něco pozitivního, abychom v televizi neslyšeli o Chomutovu jen negativní zprávy. Řekli jsme si, že přece zvládneme udělat něco dobrého, co bude pro region dostatečně zajímavé. Samozřejmě nás oslovil i společenský fenomén minipivovarů, které jdou proti proudu a jsou alternativou k těm konzumním „eurozáležitostem“ nadiktovaným z Bruselu. Navíc jsou i ekonomicky zajímavé a splňují naši představu, že by si pivovar na sebe měl vydělat. A také jsme doufali, že fungující pivovar na sebe nabalí nové nadšené lidi, kteří pro Chomutovsko něco udělají.

Celý Ústecký kraj bojuje s nezaměstnaností. Vytvoří provoz minipivovaru také nějaká nová pracovní místa?

Do komerčního rozjezdu pivovaru pracovali všichni zadarmo. To je takový přínos zakladatelů v podobě manželů Dufkových, mne, právníka Pavla Musila a Miloše Zacha. Prozatím v pivovaru pracuje sládek a rovněž funkce předsedy představenstva je placená. Zbylé funkce jsou čestné pozice. Nicméně nevylučuji, že po rozjezdu může vzniknout i další pracovní pozice, neboť celý minipivovar nemůže řídit a zároveň v něm pracovat jediný člověk.

Zmínil jste funkci sládka. Je těžké najít zaměstnance na takovou pozici?

Je. Po válce bylo pivovarů poměrně dost, ale během komunistického období se jich řada zavřela a zbytek zanikl po roce 1989. Zbylo jen pár velkých pivovarů, a tak se sládkové rozprchli po jiných povoláních. Současný boom minipivovarů tak vyžaduje, aby jeden sládek obhospodařoval dva i tři pivovary současně. Případně se to řeší tak, že si sládek vezme někoho k ruce a udělá s ním několik várek pro zaučení.

Jak nakonec situaci s nedostatkem sládků vyřešil Váš pivovar?

Původně jsme zamýšleli, že budeme mít sládkovou, která by sem dojížděla z Plzně. Ale nakonec jsme od toho ustoupili, protože by to pro ni bylo z hlediska logistiky velice náročné. Pokud bychom do budoucna navyšovali výrobu, už by to ani nebylo slučitelné s jejími pracovními aktivitami v místě jejího bydliště. Sládka nám tak bude dělat David Nedoma, který se představil i na chomutovských trzích, a protože pivovarnictví je koncesovaná živnost, tak u nás zmíněná sládková z Plzně bude působit jako odborná garance.

Na pivu je podle mého nejdůležitější recept. Prozradíte nám, kde jste jej našli? Je to nějaká tradiční záležitosti z historie chomutovského pivovarnictví?

To vám přece neprozradím. (Smích). Ne, ne. Původně jsme zvažovali inspiraci v historii a pátrali po nějakém původním chomutovském receptu, ale nakonec nám bylo i odborníky doporučeno nepouštět se touto cestou. Přece jen chutě historické a současné se od sebe natolik liší, že by to nemuselo dopadnout dobře. Proto jsme se raději přiklonili k současným chutím. S receptem na pivo je to stejné jako s receptem na rajskou nebo svíčkovou. Seženete je všude a vždy se od sebe alespoň trochu liší. Není náročné sehnat recept, ale pak záleží na sládkovi, jak si jej dochutí a dovede do finální podoby.

V současnosti existují i společnosti, které dodávají minipivovary na klíč i s receptem. Nebyla by to pro vás pohodlnější cesta?

Víme o takových možnostech, ale rozhodli jsme se část řešit vlastní aktivitou. Ovšem v oblasti technologií jsme oslovili firmu JGB od Josefa Krýsla, jenž má však se mnou společné jen jméno, nikoliv rodinou příslušnost. Tento pán dělal vrchního sládka v plzeňském pivovaru a po jeho prodeji odešel a vařil pivo různě po světě. Asi před deseti roky založil firmu JGB, která je asi nejlepším dodavatelem technického zázemí minipivovarů ve střední Evropě.

Pojďme k tomu, co všechny určitě zajímá. Jaká piva se tedy budou ve vašem pivovaru vařit?

Hlavním produktem bude světlá 11°, kterou by měly doplnit 13° a 14° polotmavé. Nicméně o dalších druzích budeme ještě diskutovat, neboť nás hodně překvapil zájem o vánoční čtrnáctistupňový speciál typu India Pale Ale. Ten je z hlediska množství sladu i chmele špička mezi pivy, ale to znamená, že je i cenově náročnější. Upřímně jsem nepočítal s tím, že pivo za 35 korun a ještě k tomu natolik odlišné od běžné produkce si najde tolik fanoušků. Mile mne to překvapilo. Teď lehce zvažuji, zda ke klasické 11° ve větší míře nevařit také pivo typu India Pale Ale, které by zase doplňovala polotmavá 13°. Třikrát nebo čtyřikrát do roka bychom pak chtěli uvést na trh nějaké další pivní speciály.

Kdy se dočkáme klasické výčepní 11°?

Pokud se zájem o vánoční speciál udrží nadále tak vysoký, předpokládáme, že jej budeme točit přes svátky až do konce roku. Tím pádem bychom 11° představili až na začátku příštího roku.

Pivovar nese jméno Karásek a Stülpner na připomínku regionálního pytláka a lupiče, kteří byli svého času označováni za české Jánošíky. Jak se bude jmenovat pivo?

Jméno piva už je zvolené, ale neradi bychom jej prozrazovali ještě dříve, než na trh uvedeme onu výčepní 11°, hlavní pivo našeho minipivovaru.

Vánoční 14° se čepuje na trzích. Je možné ji sehnat ještě někde jinde?

Kromě vánočních trhů je možné koupit Vánoční 14° v plastovém nebo skleněném balení v pivotéce Království piva, z níž se stala naše značková prodejna, neboť sídlí ve stejné ulici jako pivovar. V současnosti se o Vánoční 14° přihlásily i dvě hospody a již odebraly první sudy, což je po týdnu velký úspěch. Nicméně nechceme expandovat do všech hospod, protože chceme udržet exkluzivitu a kvalitu našeho výrobku.

Mnoho pivovarů má také svou vlastní hospodu. Neuvažovali jste o podobném řešení? 

Nikdy jsme o tom neuvažovali, protože v našem kruhu není nikdo, kdo by takovou provozovnu uměl vést. Navíc nechceme být jako všichni ostatní. Ovšem v blízkosti pivovaru je v současnosti zavřená restaurace, a tak uvažujeme o tom, že bychom se pokusili domluvit s budoucím nájemcem. Pokud by dodržel daný vizuál zpřístupnili bychom mu pivovar a jeho značku tak, aby mohl v pohostinství využít její potenciál a otevřít pivovarskou hospodu.

Mnoho pivovarů nyní nabízí také exkurze po svém provozu. Plánujete něco podobného?

Určitě, protože jsem přesvědčen, že to k minipivovarům patří, byť my nebudeme tím klasickým minipivovarem, který se skládá z hospůdky a kotlíků. Budeme mít blíže k průmyslové výrobě. Ale vizuálně je to děláno tak, jako by to bylo součástí hospůdky, spolupracujeme i s designérským studiem, a tak budou mít návštěvníci na co koukat.

Váš pivovar funguje jako akciová společnost a k dnešnímu dni má 92 akcionářů. Mohou zájemci ještě zakoupit akcie Prvního občanského pivovaru v Chomutově?

To už není možné, protože emise akcií byla ukončena. Nicméně zájem je velký a mnoho lidí se k informacím o vzniku akciové společnosti dostalo příliš pozdě. Ovšem je pouze záležitostí akcionářů, zda se rozhodnou vydat další emisi akcií a jakým způsobem. Každopádně je to záležitost konce příštího nebo dokonce začátku přespříštího roku, neboť příští rok bude určen především k tomu, abychom se etablovali na regionálním trhu a stabilizovali svou pozici.

Jaký byl na začátku zájem o akcie Vašeho minipivovaru?

Prodej akcií probíhal v takových dvou vlnách. V první jsme oslovili především naše přátele, také křivka prodeje měla výrazně stoupající tendenci. Po několika informačních článcích v novinách, rozhovorech do rádií a televize se začali noví akcionáři hlásit sami a stávající šířili informace o pivovaru dále. Nakonec jsme to museli uměle zastavit, aby to bylo vůbec zvládnutelné.

Kdo jsou Vaši akcionáři?

Nejvíce akcionářů máme z Chomutova, ale najdou se mezi nimi také lidi z Brna nebo Prahy. Ovšem máme také akcionáře z Velké Británie. Pochází z Chomutova a o našem plánu na občanský minipivovar mu řekli přátelé.

To není úplně tradiční vlastnická struktura minipivovaru?

Nejsme úplně tradiční minipivovar. V České republice jsou pouze dva minipivovary s podobnou myšlenkou, ale pouze náš má takovou akcionářskou strukturu složenou s občanů Chomutova. 

Foto: První ochutnávka Vánoční 14° při zahájení vánočních trhů. 

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

City information centre

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Call for free:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Supported from the European Regional Development Fund
Regional Operational programme of North-West Cohesion Region
„Vision ends up being a dream“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz