eChomutov - Je to moje křížová cesta, říká o Běhu o život Miroslav Kalina
You are here: eChomutov > news from Chomutov > Rozhovory > Je to moje křížová cesta, říká o Běhu o život Miroslav Kalina
Tuesday, 12 August 2014

Je to moje křížová cesta, říká o Běhu o život Miroslav Kalina

Rakovina. Diagnóza, které se u lékaře obává každý. Miroslav Kalina si ji před lety rovněž vyslechl. V jeho boji se zákeřnou chorobou mu pomohli na chomutovské onkologii. Tam se nyní každoročně symbolicky vrací na konci svého Běhu o život, aby zaměstnancům onkologie předal vybrané peníze, které mají pomoci dalším pacientům. Letos jeho běh získal ještě další symbolický význam. Na chomutovskou onkologii se totiž na konci roku vrátí biologická léčba.

Můžete nám představit akci Běh o život?

To je akce, která začala před sedmi lety, kdy jsem měl onkologický problém a léčil se na onkologii v Chomutově. Pak jsme seděli s klukama v hospodě a já jsem se v tu chvíli vsadil, že když nepřeběhnu republiku, tak nejsem chlap. Přeběhl jsem, začínal jsem na Kyselce a doběhl do Ostravy. Rozhodl jsem se tuto akci spojit s charitativní sbírkou pro chomutovskou onkologii. Letos jsem běžel už posedmé.

Jak jste úspěšný ve vybírání finančních darů na onkologii v Chomutově?

Zatím jsem za těch sedm let vybral asi 600 tisíc. Ale nelze říci, že by to bylo každý rok podobné. Naopak se vybrané částky dost liší. S postupem času už Běh o život získal jistou popularitu a nyní si naše trička a další věci objednávají z celé republiky, ale stále převažují lidé z mého okolí.

Když se řekne rakovina a běh, tak mě napadne Běh Terryho Foxe. Nechal jste se tímto člověkem inspirovat? A nesrovnávají Vás s ním?

Možná tam trochu inspirace byla, ale jinak mě spíše přezdívají Forrest Gump.

Dá se říci, že ten běh je i oslavou Vašeho vítězství nad nemocí?

Já stále říkám, že je to moje dovolená a zároveň moje křížová cesta. Od doby, co jsem měl rakovinu, jsem věřící. Takže já si to přeběhnu. U každého kostela nebo křížové cesty poprosím a běžím dál.

Jak reaguje Vaše okolí na tento běh?

Manželka s dcerou to zvládají dobře a velice mi pomáhají. Naopak moji rodiče to snášejí špatně, mají strach, že se mi něco stane.

Do Chomutova jste přiběhl v doprovodu tří dalších běžců a dvou cyklistů, kteří Vás doprovázeli celou etapu. Máte vždy s sebou nějakého etapového společníka?

Vždy. Čím víc se blížím domů k Lounům, tak jich přibývá. Jejich počet roste také s jednotlivými ročníky Běhu o život. Každý rok se přidá někdo nový.

A když by se chtěl někdo přidat k budoucímu osmému ročníku Běhu o život?

Stačí navštívit moje stránky. Ale musí mít něco naběháno. Já za rok naběhám přes čtyři tisíce kilometrů, takovou porci by měl mít nasbíranou každý, kdo by se mnou chtěl běžet úplně všechno. Pokud se chce zapojit jen do jedné etapy, tak taková příprava není nutná.

Jak byste zhodnotil letošní Běh o život z pohledu běžce?

Vše bylo naprosto bez problémů. Vše na sebe navazovalo a zapadalo do sebe. Měl jsem perfektní doprovodné běžce i cyklisty, bezproblémový byl i motorizovaný doprovod. Nádhera.

Pro Běh o život jste si vybral termín, ve kterém jsou obvykle velká horka. Nevadí Vám to?

Vůbec. Naopak, já to horko miluji. Prostě se potím a běžím. Letos mne sice potkala jedna bouřka, ale byla malá. Jen nějakých pět kilometrů, tedy jen část etapy. Nějakou půlhodinku se v tom dalo běžet úplně v pohodě. Musím říct, že z hlediska počasí byl tento ročník Běhu o život asi nejlepší.

Zavzpomínejte, co byl z hlediska počasí asi nejkrizovější okamžik ze všech ročníků Běhu o život?

To bylo před dvěma lety u vodní nádrže Nechranice. V tu chvíli od Kadaně přišla doslova průtrž mračen a padaly i pořádné kroupy. Než jsem doběhl na hráz, bylo to skutečně adventure. To jsem tehdy ještě běhal obráceně z Kyselky do Ostravy.

Už před svým onemocněním jste byl nadšený běžec?

Už tehdy jsem běhal, ale málo. Teprve po léčení jsem začal běhat více. Před každým ročníkem Běhu o život mám větší respekt, protože už vím, co na mě čeká. Proto nabíhám více kilometrů v rámci tréninku. Proto jsem v tomto ročníku vlastně každou etapu doběhl o 15 minut až hodinu rychleji, než tomu bylo loni.

Jak vypadá Vaše odpoledne a následující dny po doběhu do Chomutova?

Večer dáme nějaké grilování a popijeme. A pak už zase do tréninku. Příští týden běžím Rasovinu v Českém ráji za náš tým, takže mám volno jen jeden den po doběhu a pak už zase musím trénovat. Tělo má být pořád v zápřahu, je to lepší pro regeneraci.

Prý si dáte i nějaké pivo během běhu?

Přesně tak, mně se po něm lépe běží. Nejvíc jsem vypil za etapu sedm piv. Musím připustit, že bych mohl být pro pivovary docela zajímavou možností sponzoringu.

Na chomutovské onkologii by měla být do konce roku obnovena biologická léčba...

Z toho mám radost. Mám k chomutovské onkologii silný vztah, také proto dělám Běh o život, abych pomohl jejím dalším pacientům.

Co byste poradil pacientům, kteří se od lékaře dozvědí diagnózu rakovina?

Ať to zkusí a ať se z toho nepo... Nesmíte se ptát, proč zrovna já. Prostě proto. Je to jen chřipka 21. století. Já jsem to tak taky bral.

Kdybych chtěla přispět, jak to mám udělat?

Stačí poslat e-mail a objednat si nějaký předmět z Daru o život.

Foto: Miroslav Kalina dobíhá k chomutovské onkologii. / Zdroj: www.behozivot.cz.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

City information centre

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Call for free:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Supported from the European Regional Development Fund
Regional Operational programme of North-West Cohesion Region
„Vision ends up being a dream“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz