eChomutov - Městem prošel masopustní průvod
You are here: eChomutov > новости Хомутова > Zprávy z Chomutova > Městem prošel masopustní průvod
13.02.2018

Městem prošel masopustní průvod

Masky šašků, vojáků, zvířat či čertů na koních i pěšky prošly v průvodu Chomutovem a tančily s kolemjdoucími. Rozdávaly štěstí a zdraví do dalšího roku a také zahájily období půstu."Masopust, fašank, ostatky, to jsou všechno názvy pro jeden nádherný svátek. Jsou to poslední dny před popeleční středou, je to doba, kdy si můžeme naposledy zařádit a pořádně se najíst, protože potom nám začíná velikonoční půst, to se připravujeme na krásné období vzkříšení Krista," uvedla průvodkyně skanzenu Stará Ves Hana Zvalová. 

Při Masopustu nesmí chybět muzika a skotačení, ale také dobré jídlo. Tradičně se konzumuje slanina, špek, jitrnice, jelita, ale také husy nebo koblihy.

Tradiční maskou Masopustu je medvěd. Kdo si zatančí s ním, může se těšit dobrému zdraví, ale hlavně plodnosti. Dále nesmí chybět bába s nůší, nevěsta se ženichem, kati či turečtí vojáci, ale hlavně střapáč. "To je nejdůležitější maska Masopustu. Je veselá, pozitivní, přeje všechno nejlepší do dalšího roku. Se střapáčem se muselo tancovat, aby hospodyně nebo hospodář měli štěstí, všechno jim rostlo, v posteli, i v postýlce, na poli i ve chlévě," doplnila Hana Zvalová.

Ve skanzenu byl připravený masopustní program pro velké i malé. "Ve skanzenu mohly děti shlédnout divadlo, které uvedlo pohádku Cesta kolem světa, pak byly různé soutěže, při kterých děti hledaly jehlu v kupce sena, házely perly sviním. Vyhlásili jsme také nejhezčí masku," popsala tisková mluvčí zooparku Monika Tomková.

Snědením koblih či masných dobrot a ukončením veselí začal čtyřicetidenní půst, při kterém se na talíři místo masa objevují spíše luštěniny.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

ГОРОД ИНФОРМАЦИОННЫЙ ЦЕНТР

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Инфолиния бесплатно::

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz