eChomutov - Štola Země zaslíbená
You are here: Tipy na výlet > Štola Země zaslíbená

Štola Země zaslíbená

  • Описание

  • Фотогалерея

  • Карта

Občanské sdružení Historické rudné doly Mědník Měděnec provozuje vyzmáhanou a zpřístupněnou štolu Země zaslíbená. Začátek prohlídky a prodej vstupenek je v Infocentru Mědník v restauraci Mědník. Infocentrum se nachází v centru obce. K návštěvě budou zapůjčeny přilby a gumové kabáty. Je nutná pevná obuv, k zapůjčení jsou ve štole gumovky. Štola je dostupná pro děti od 5 let.

Pokus o dataci ražby této jedné z nejznámějších štol ve vrchu Mědníku je problematická. Mapa dokumentující těžbu na Mědníku ,která vznikla kolem roku 1800,lokalizuje vstup do štoly s názvem a přípiskem hodnotící dílo  jako uzavřené a vytěžené. Stěny štoly vypovídají o různích  způsobech ražby ,nejzajímavější jsou  dozajista úseky chodeb,které pokrývá silná vrstva sazí ,která je připisována archaické technice dobývání hornin tzv. krušení čili sázení ohněm.Tato technika byla využívána především ve středověku a spočívala v narušení horniny silným žárem rozdmýchaným rychlým prouděním vzduchu..Ve štole jsou tyto stopy dochovány na značně dlouhém úseku.Spolu s pečlivými masivnímy zakládkami z tvrdého hlušinového kamene formou suchých zdí.Profil štoly v celé délce svědčí o pečlivé ruční práci předindustrialního období.Lze uvažovat,že štola je svědkem nejstarších počátků dolování na Mědníku,které spadá na sklon středověku. Zdejší rudy byly tvořeny hlavně  sulfidy - pyrothinem,pyritem,sfaleritem,chalkopyritem,které převládaly nad oxidickou rudou  Fe magnetitem.

Otevírací doba

květen, červen, září, říjen - so-ne 11:00-17:00 hod.

červenec, srpen út-ne 11:00-17:00 hod.

Vstupné: dospělí - 45 kč; děti, studenti, důchodci - 30 kč. 

Фотогалерея

Схема проезда

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

ГОРОД ИНФОРМАЦИОННЫЙ ЦЕНТР

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Инфолиния бесплатно::

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz