eChomutov - Kozorožec alpský

Kozorožec alpský

  • Описание

  • Фотогалерея

Kozorožec alpský obývá skalnaté oblasti podél hranice sněhu nad alpskými lesy ve výšce 2000 – 4600 metrů nad mořem. Samce lze od samic snadno rozlišit podle velikosti rohů. U samců mohou dorůst až do délky jednoho metru, rohy samic jsou výrazně kratší. Kozorožci používají rohy k ochraně před predátory, kterými jsou vlci, větší lišky a medvědi. Mláďata je používají i k ochraně před dravci. Samci jsou v létě zabarveni šedě, v zimě se barva jejich srsti mění na tmavě hnědou. V zimním období se stahují do nižších nadmořských výšek za snadněji dostupnou potravou, v letním období se kvůli své velké potřebě pít vyskytují u vodních zdrojů. Kozorožci jsou býložravci, živí se hlavně trávou, mechem, rostlinami, listy a větvičkami. Při ožírání větví stromů se postaví na zadní, aby na potravu lépe dosáhli.
V důsledku lovu byl tento druh počátkem 19. století téměř vyhuben. V roce 1854 začal italský král Viktor Emanuel II. s jeho hromadným návratem do volné přírody. V současnosti je jeho stav ve volné přírodě stabilní.
Mláďata odchovaná v Podkrušnohorském zooparku Chomutov byla v letech 2006 a 2009 převezena do Zoo Innsbruck, odkud po pobytu v aklimatizační oboře našla svůj domov v rakouských Alpách.

Схема проезда

нет карты

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

ГОРОД ИНФОРМАЦИОННЫЙ ЦЕНТР

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Инфолиния бесплатно::

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz